Yağız GÜL

Jeoloji Mühendisi

Uzayda silah ateşlenir mi ?

Lise zamanlarımda yazdığım küçük bir bilgi yazısı.

 

Eminim Armageddon filminde Bruce Wills uzay aracında silahı kullanmaya kalkınca hepimiz ” Acaba ? ” demişizdir. Uzay aracında rahatlıkla kullanabilir. Acaba uzay boşluğunda ne olur du ? Uzayda, yıldızlararası boşlukta, oksijenin yokluğunda ateşli bir silah ateşlenebilir mi ? Evet. Birinci sorun. ” Fişeği uzayda nasıl ateşleyeceğiz ki ? Oksijen yok. Yanma için gereken yakıcı gaz boşlukta çok ama çok az bulunur, ya da bulunmaz. ” diyenlerin seslerini duyar gibiyim. Fizikçiler arasında bazen tartışılsada, bazen mühimmatın türüne de bağlı olsa da, evet uzayda ateş etmek mümkündür . Hatta konvansiyonel bir silah en mükemmel uzayda çalışabilir diyebiliriz. Sürtünme kuvveti olmayan bir yerde mermi mükemmel bir hız ve doğrultuda işler. Ama oksijen yok ? Nasıl yanma reaksiyonu gerçekleşecek ? Şöyle gerçekleşecektir. Yeryüzünde dahi bir merminin ateşlenmesi atmosferde bulunan oksijene bağlı değildir. Bildiğiniz üzere silahta bulunan iğne sistemi mekanik bir şekilde kovanda bulunan kapsüle çarpar. Kapsülde gerçekleşen mini patlama ile barutta yanma reaksiyonu meydana gelir. Yanma sonucu açığa çıkan gazların oluşturduğu yüksek basınçla çekirdek muazzam bir şekilde namludan çıkar.  Yeryüzünde ateşlenen bir silahta zaten patlama gerçekleşirken, barutun atmosferdeki oksijenle bir teması yoktur. Patlayıcı malzemenin konulduğu bölmede kalan oksijen, yanma reaksiyonunun gerçekleşmesi için yeterlidir. Hatta uzay da ateşlenen mermi çekirdeği, Dünya’dan Mars’a fırlatılan bir uzay aracından daha yüksek bir enerji ile seyahat edebilir.

( Tabii ki atmosferden çıkarken kullanılan roketlerden bahsetmiyorum. ) Sonuç olarak silah, uzayda gerçekten güzel ateş eder. Bu arada anlatmak istediğim başka bir konu daha var, bilginiz artsın hem. Gezegenler arası seyahat eden uzay araçlarında yakıt olarak fosil yakıtlar kullanılmaz. ( Şuan büyük bir uzay seyehati olmadığı için kullanılsa da, uydu gibi araçlar iyon motoru ile itilir. ) İyon motoru denilen ve yüksek voltaj oluşturan bir sistemle manyetik kuvvet oluşturarak düşük itme kuvvetiyle boşlukta yüksek hızlar elde edilmektedir. Silahtan ateşlenen mermi atmosfer de bile ses hızının kat ve kat üzerinde gidebiliyorsa uzay boşluğunda muazzam hızlara ulaşabilecek ve asla sapmayacaktır. Yukarıda Nasa tarafından Derin Uzay 1 projesinde kullanılan iyon motorunu görüyorsunuz.

Konumuza dönelim.
Buraya kadar herşey muhteşem. Ama hiç birimizin ilk başta aklına gelmeyen bir sorun var .
Yeryüzünde atmosfer dahilinde atış yaparken o bize minicik ve tatlı tatlı gelen tepme kuvveti vardır ya. Birde tatlı tatlı ısınır silah. İşte o minicik tepme kuvveti sizi yüksek bir hızla uzay boşluğunda sürükleyebilir ve emin olun bir yere sabitlenmediyseniz kilometrelerce uzayda sürüklenir ve muhtemelen ölürsünüz. Gerçekten korkunç görünüyor ! Dipnot : Uzay boşluğunda yüzlerce kiloluk cisimleri tek parmağınızla itebilirsiniz. Buna ek olarak da boşlukta sıcaklığı dengeleyecek hiç etken olmamasından dolayı ( rüzgar, hava vb. ) tek bir atış yaptığınızda silah muazzam derecede ısınacaktır. Tekrar atış yapabilir mi, artık orasını bilemeyeceğim. Bitiriş .. Son olarak uzayda kullanılmış silahlara bir göz atalım. Soğuk savaş döneminde Ruslar tarafından uzaya fırlatılan ‘ Salyut 3 ‘ istasyonunda bir nudelman makinalı tüfeği bulunmaktaydı. Söylendiğine göre tüfek, istasyonun uzun ekseni üzerine yerleştirilmiş. Kendi başına hareket ettirilemediğinden, istasyonun doğrultusu değiştirilerek nişan alınmaktaymış. Nişan alma ekranı ve ateş düğmesi, istasyonun kontrol panelinde bulunuyormuş.

[Resim: almazcut.jpg]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>